Dziel i rządź – przypomnienie wiadomości o baroku

Dziel i rządź – przypomnienie wiadomości o baroku

Mam czasem wrażenie, że barok jest traktowany jako taka epoka – Michałek. Niewiele omawianych w szkole tekstów, umiejscowienie pomiędzy dwoma klasycznymi i wyrazistymi okresami sprawia, że często umyka nam wiele ciekawych motywów, utworów, które miały miejsce właśnie w XVII wieku.

Chyba najbardziej znanym autorem epoki baroku jest Szekspir. Warto pamiętać, że żył on w XVI, a nie XVII wieku, a jego przynależność do okresu literackiego wynika z tego, że jego twórczość wpisuje się w tendencje barokowe. Teatr elżbietański to wynalazek XVI wieku, kiedy w Polsce kwitnie renesans, a Treny jeszcze nie ujrzały światła dziennego 🙂

Kiedy myślę o człowieku baroku, to jednym z pierwszych skojarzeń serialowych są bohaterowie produkcji Netflixa House of Cards. Równie silne skojarzenia mam z Grą o Tron, jednak o tym przypomnę przy okazji kolejnej epoce – romantyzmu.

Historia Franka Underwooda to dzieje współczesnego Makbeta. Człowiek oddany partii, pracujący ciężko na sukces polityczny, zostaje niemiło zaskoczony decyzją świeżo zaprzysiężonego prezydenta. To wydarzenie sprawia, że postanawia zawalczyć o fotel w Białym Domu, jednak niekoniecznie zgodnie z ogólnie przyjętymi moralnymi zasadami…

Ciekawa jest zmiana, jaka zachodzi w charakterze Franka przez 5. sezonów. Widzimy, jak kształtują się jego relacje zawodowe i małżeńskie, jak on sam zmienia swój stosunek wobec otaczającej go rzeczywistości. Jest podobnie jak Makbet bohaterem dynamicznym, którego władza w jakimś stopniu niszczy od środka. Ten sam motyw można zresztą zauważyć w Grze o Tron na przykładzie Daenerys Targaryen.

Frank też pokazuje, jak człowiek jest rozdarty między rozsądkiem a emocjami, wiedzą a wiarą, przeczuciem – ilustruje to, co przeżywał człowiek XVII wieku. Liczne wojny, epidemia dżumy, zagrożenie życia sprawiały, że w tym okresie trudno było o jakąkolwiek stabilizację. Podobnie jak w polityce – w tej dziedzinie też nie można liczyć na „spokojne czasy”.

Dlatego właśnie, powtarzając wiadomości z epoki, warto skupić się na portrecie człowieka – jego wątpliwościach, rozdarciu, problemach. Poniżej tradycyjnie zadanie oraz garść materiałów teoretycznych przydatnych przy powtórce 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *