Dobrego się nie zmienia – powtórzenie wiadomości o renesansie

Dobrego się nie zmienia – powtórzenie wiadomości o renesansie

W naszej wędrówce przez epoki dochodzimy do kolejnego okresu – renesansu. Kiedy poszukiwałam materiałów syntetyzujących ten czas, to bez większego zaskoczenia zauważyłam, że większość treści związana jest z twórczością Jana Kochanowskiego. Cóż, nie ukrywajmy – to top autor tej epoki, obowiązkowy od wielu lat, także nie dziwne, że właśnie na temat jego utworów powstaje najwięcej opracowań.

Renesansu jednak nie warto sprowadzać do utworów Jana z Czarnolasu. To jest okres wielkich odkryć, odrodzenia klasycznej sztuki, pięknej architektury i powrotu filozofii antycznych. Jest to też moment rozkwitu literatury narodowej – u nas zapoczątkowanej przez poetów polsko-łacińskich, rozwiniętej przez Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego. Zatem – epokę celowo podzieliłam na dwie części – pierwszą, poświęconą ogólnemu spojrzeniu na ten czas, drugą – dotyczącą tylko Jana Kochanowskiego.

Serialem, który niezmiennie kojarzę z renesansem, jest Dowton Abbey. Tak, akcja produkcji toczy się na początku XX wieku; tak, przedstawia ona arystokrację angielską, jednak sam sposób funkcjonowania postaci w Dowton jest bardzo podobny do zasad epoki odrodzenia.

Serial przedstawia życie codzienne rodziny Crawley’ów oraz ich służby. W domu zachowywana jest tradycja, zwyczaje znane „od dawna”, służba z radością oddaje się swoim obowiązkom. Jednak poza Dowton istnieje inny, realny świat, w którym zachodzą zmiany związane z rozwojem w Europie ruchów socjalistycznych, emancypacją kobiet oraz I. wojną światową. Rodzina, mimo oporów do zmian, musi sprostać duchowi czasu oraz zmierzyć się z tym, co niesie wiatr historii.

Dowton Abbey podkreśla różnice między sielankowym życiem Crawley’ów a zwykłymi zjadaczami chleba. Kobiety z dworu nie są w stanie samodzielnie się uczesać lub ubrać. Każda z nich posiada własną pokojówkę, która zapewnia jej porządek w pokoju, dba o jej stroje i fryzurę. Z kolei służba często nie ma możliwości zapewnić sobie podstawowego wykształcenia, które umożliwiłoby im podjęcie lepiej płatnej pracy.

Serial ukazuje to, w jaki sposób zachodzi zmiana w myśleniu rodziny na dworze. Dzieje się to pod wpływem wydarzeń historycznych, jak i różnych perypetii rodzinnych. Pod koniec 6. sezonu, a tym bardziej w filmie, spotykamy innych bohaterów niż na samym początku.

Podobnie rzecz ma się z omawianą epoką. Renesans to czas odrodzenia wartości antyku. Nie jest to jednak bezrefleksyjna kopia tego, co istniało prawie tysiąc lat wcześniej – artyści zdają sobie sprawę z potrzeby zmian, z konieczności rozwoju i adaptują filozofię, zasady sztuki i gatunki literackie. Jest to z jednej strony znane – a z drugiej – świeże, nowe.

Poniżej, tradycyjne, Wakelet z materiałami powtórkowymi z renesansu oraz odnośnik do kolejnej misji w naszej grze. Do dzieła!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *