Kochaj i rób, co chcesz – 1. część powtórki z romantyzmu

Kochaj i rób, co chcesz – 1. część powtórki z romantyzmu

I w końcu – królowa epok przed nami! Trudno mówić o współczesnej literaturze (zwłaszcza polskiej) bez odniesienia do romantyzmu. Można ten okres kochać, można nienawidzić – ale trzeba pogodzić się z tym, że był on na tyle ważny i inny od wcześniejszych epok, że na trwałe zmienił to, jak pisano i myślano o literaturze.

Zazwyczaj, gdy mówi się o bohaterach romantycznych, przed oczami staje Werter oraz jego dość nieporadna próba samobójcza. Pamiętam, że jako uczennica nie mogłam znieść opisu 12 godzin konania bohatera. Jednak, bohater romantyczny to nie tylko wrażliwiec, pozbawiony motywacji do życia artysta oraz potencjalny samobójca. To także pełny buntu, siły oraz chęci do walki wojownik, który potrafi zrobić wiele, by osiągnąć swój cel – choć – niestety zazwyczaj – często ponosi klęskę.

Jednym z seriali, który aż kipi od różnych obliczy bohaterów romantycznych jest Gra o Tron. Choć akcja toczy się w czasach stylizowanych na średniowiecze (swoją drogą – gotycyzm był bardzo popularny w tym czasie!), to we wszystkich głównych postaciach można zauważyć romantyczne rysy – są pełni emocji, skrajności, gotowi poświęcić wiele dla tych, których kochają.

Gra o Tron to także serial, w którym znajduje się niemal każdy motyw. Nawet analizując motyw Syberii, zesłania, można odwołać się do historii Johna Snowa, który został wysłany do służby na legendarny Mur. Choć można dyskutować o zakończeniu serialu (który znacznie odstaje poziomem od pierwszych sezonów), to całość porusza, często zaskakuje i jest interesująca, nawet dla osób nieprzepadających za gatunkiem fantasy.

Poniżej – kolekcja w Wakelecie, gdzie znajdują się materiały o epoce do powtórki oraz zadanie – pierwsze z trzech dotyczące tego okresu. Do dzieła!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *