Poszukaj odpowiedniego wzorca – powtórzenie wiadomości o średniowieczu

Poszukaj odpowiedniego wzorca – powtórzenie wiadomości o średniowieczu

Kolejna epoka przed nami! W naszych powtórkach dochodzimy do wieków średnich, które są dość urokliwym i chętnie przywoływanym okresem we współczesnych tekstach kultury.

Jednym z fikcyjnych światów, które niewątpliwie kojarzą się ze średniowieczem, jest Wiedźmin. Zarówno książki Sapkowskiego, jak i gra oraz seriale są bardzo popularne i choć różnią się szczegółami, stanowią świetne kontekst przy wielu tematach rozprawek.

Serial Wiedźmin, który od grudnia 2019 można oglądać na Netflixie, nie jest wierną adaptacją opowiadań. Jest on jednak dobrze zrealizowany, można na jego podstawie omówić uniwersalne motywy, które pojawiają się w także w tekstach średniowiecznych: miłość, zło, dobro, kodeks, walka. Serial jest też stosunkowo krótki (1. sezon ma jedynie 10 odcinków), stąd jeśli ktoś nie jest fanem tego rodzaju produkcji, nie będzie musiał poświęcać mu więcej niż jeden weekend.

Nie ukrywam jednak, że prawdziwą kopalnią nawiązań literackich jest gra, zwłaszcza 3. część Wiedźmina. Na powyższym filmie znajdziecie tylko niektóre z nich: jest odwołanie do Upiora Mickiewicza, Dziadów, Nad Niemnem, Balladyny, wybranych baśni, ale też do kultowych polskich filmów – choćby produkcji Chłopaki nie płaczą 😉

Czy Wiedźmin przedstawia nam realistyczny świat średniowiecza? Oczywiście nie, jednak jest tekstem, który zgrabnie łączy ze sobą różne elementy tej kultury, podejmuje dialog z wartościami wtedy obecnymi oraz pozwala podjąć dyskusję na wiele tematów, które pojawia się w średniowiecznych utworach.

Tradycyjnie, zamieszczam link do Wakeleta, na którym zebrałam podstawowe materiały dotyczące epoki średniowiecza. Dodatkowo, przygotowałam notatki, które mogą Wam pomóc w powtórkach – są w nich podstawowe daty, pojęcia, opis filozofii, miejsca na Wasze zapiski. Notatki możecie pobrać tu.

MISJA 4: Poszukaj wzorca

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *