Opowiedzieć (tę samą?) historię… inaczej – powtórka wiadomości o Biblii

Opowiedzieć (tę samą?) historię… inaczej – powtórka wiadomości o Biblii

Jak prawdopodobnie (a może na pewno?) pamiętasz, starożytność to nie tylko antyk. Drugą ważną odnogą jest kultura judeochrześcijańska, a wraz z nią – najdłużej drukowany tekst, o najlepszej sprzedaży w historii – czyli Biblia.

Być może pojawi Ci się w głowie pytanie, dlaczego nie zgłębiamy tekstu Koranu, Talmudu czy innej świętej księgi. W końcu tyle osób deklaruje się jako niewierzące, wątpiące, a Biblia jawi się im jako zwykła książka. Niezależnie od (nie)wyznawanej wiary, właśnie Biblia stała się swoistym rudymentem kultury europejskiej, a do dziś artyści nawiązują do wątków, historii w niej opisanych. Wśród archetypicznych postaci znalazł się Chrystus, Hiob, Kohelet, Abraham, Adam, Ewa…

Jednym z tekstów podejmujących tematy biblijne jest serial Lucyfer, który jest emitowany na Netflixie. Choć zarówno tytułowego bohatera, jak i inne (wybrane) postaci znamy z kart Pisma Świętego, historia serialowa przedstawia alternatywną opowieść inspirowaną komiksem DC. Lucyfer nie jest w nim przedstawiony jako antybohater, ale uroczy, przystojny właściciel klubu nocnego Lux, mówiący w dodatku z czarującym, brytyjskim akcentem.

Być może właśnie kreacja głównego bohatera – tak odmienna od wizerunku biblijnego – zdecydowała o tym, że serial odniósł sukces i planowana jest emisja co najmniej jednego sezonu. W związku z poruszaną tematyką jest to bardzo ciekawy tekst kultury, który może być wykorzystywany przy okazji omawiania wielu motywów – przede wszystkim tych uniwersalnych: miłości, cierpienia, kobiety.

Przy okazji powtórki wiadomości o Biblii warto skupić się na tym, co jest najbardziej przydatne – a są nimi frazeologizmy i symbole biblijne. To one są wykorzystywane przez artystów kolejnych epok, który włączają w swoje utwory te elementy, nadają im głębię, nowe znaczenie oraz często reinterpretują historie starożytne, nadając im współczesne znaczenie.

Poniżej – Wakelet z materiałami, które mogą przydać się w trakcie powtórki. A dalej – kolejna misja naszego wyzwania!

Misja 3 – Karta śledztwa

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *