Oswoić gramatykę #6 – narzędzia TIK wspierające naukę – Quizlet

Oswoić gramatykę #6 – narzędzia TIK wspierające naukę – Quizlet

Moje planowanie w tym tygodniu zostało zastąpione – niczym w reklamie Pepsi – przez brak planu. Niemal zaraz po opublikowaniu poniedziałkowej obietnicy, że wczoraj pojawi się artykuł, nagle zachorowałam na tyle, że dopiero dziś byłam w stanie wstać i coś zrobić. Dlatego z małym opóźnieniem podrzucam kolejną propozycję nauki do egzaminu – a mianowicie aplikację Quizlet, która umożliwia tworzenie własnych zestawów do nauki, m.in. fiszek.
Podstawowa wersja jest bezpłatna. Można zalogować się za pomocą konta Google lub Facebook, ale także stworzyć konto przyporządkowane jedynie tej stronie. Nauczyciel (bądź sam uczeń) tworzy fiszki – czyli listę pojęć, której przyporządkowuje definicję, pojęcie, tłumaczenie, datę, etc. Następnie zestaw zapisujemy oraz udostępniamy (lub korzystamy z własnych).
System nauki podzielony jest na kilka rodzajów ćwiczeń:
– pisanie: tryb wpisywania prawidłowych odpowiedzi (co cenne jest zwłaszcza przy nauce języków obcych) na podstawie podanej definicji;
– testu – czyli kilku pytań na które trzeba odpowiedzieć na podstawie poznanych fiszek;
– dopasowywania – łączenia definicji z pojęciem;
– gry – np. grawitacja, która polega na tym, by uratować Ziemię przed lecącymi asteroidami; zadaniem gracza jest odpowiedzieć na pytanie zapisanej na asteroidzie zanim ona uderzy w Ziemię;
– ćwiczenie – czyli przeglądanie fiszek oraz prawidłowych odpowiedzi.
Samo tworzenie fiszek jest bardzo intuicyjne – po jednej stronie formularza wpisujemy pojęcie, a po drugiej – odpowiedź. Nadajemy tytuł, zapisujemy i możemy udostępniać zestawy.
Korzystanie z aplikacji do tworzenia fiszek ma kilka zalet. Po pierwsze, stworzenie zestawów do nauki nie jest tak czasochłonne, jak ich opracowanie ręczne. Po drugie, przechowywanie jest prostsze, zwłaszcza dla młodzieży szkolnej – jeśli korzystają z Quizleta na swoich komórkach, mogą się uczyć dosłownie wszędzie, bez potrzeby noszenia dodatkowych materiałów. Po trzecie, aplikacja udostępnia kilka trybów nauki, które nie zawsze są dostępne w rzeczywistości offline.
Poniżej udostępniam zbiór fiszek o odmiennych częściach mowy. Mam nadzieję, że przydadzą się w kolejnym tygodniu wyzwania #oswajamegzamin.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *