Poezja dworska – karty pracy dla II LO

Poezja dworska – karty pracy dla II LO

Zaczęłam pracę w liceum. Moje oczekiwania nie były duże – już pracowałam w kilku szkołach, zarówno publicznych, jak i prywatnych – ale ta miło mnie zaskoczyła swoją przyjazną atmosferą, stosunkową ciszą 🙂 i samodzielnością uczniów. Ale jak to bywa na początku – większość z moich podopiecznych nie ma jeszcze podręczników. A materiału, jak zwykle, sporo do omówienia i po pierwszym tygodniu czas zabrać się do pracy.

W mojej wyjątkowej drugiej klasie LO omawiam teraz barok. W związku z brakiem podręczników przygotowałam dla nich karty pracy z utworami, które mają pomóc im zrozumieć tę trudną poezję. Jak będę z nich korzystać?
  1. Wpierw poproszę uczniów o przeczytanie tekstów oraz zrobienie samodzielnie zadań wstępnych. Zobaczę przy okazji, czy pamiętają jakiekolwiek środki stylistyczne, bo z tym nigdy nie wiadomo 🙂
  2. Następnie porozmawiamy o ich wnioskach. Podpytam się, czy coś w przeczytanych wierszach było zaskakującego? Może jakaś część zwróciła ich uwagę, przypomina coś? Najważniejsze punkty zapiszemy w formie notatki.
  3. Przejdziemy później do poszczególnych wierszy. Do każdego z nich przygotowane są zadania pomocnicze. Odpowiedzi uczniowie mogą zapisywać w zeszycie, ale również na kartkach, obok wersów, które na nie wskazują.
  4. Przy każdym z utworów zaznaczymy, jakie cechy stylu barokowego można w nim znaleźć.
  5. Lekcję zakończymy krótkim podsumowaniem, jakie tematy poruszała poezja dworska i czym się ona różni od utworów renesansowych.
Mam nadzieję, że karty pracy pomogą także Wam zmierzyć się z poezją Morsztyna i Naborowskiego. Napiszcie, co o nich myślicie?
Utwory Andrzeja Jana Morsztyna i Daniel Naborowskiego znajdziecie tutaj.
A karty pracy – tu.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *