Poznaj i zapamiętaj zasady gry – powtórzenie wiadomości z antyku

Poznaj i zapamiętaj zasady gry – powtórzenie wiadomości z antyku

Antyk… epoka, która choć minęła, pojawia się niemal wszędzie. W sztuce, literaturze, filmach wciąż pojawiają się wątki z dzieł antycznych, posługujemy się zaczerpniętymi z tego okresu symbolami, związkami frazeologicznymi, a filozofie antyczne zawojowały świat. Bez nich naprawdę trudno zrozumieć, co dzieje się później – choćby to, dlaczego reforma teatru Szekspira uznawana jest za taką nowatorską, skoro dla nas pojawianie duchów na scenie jest takie oczywiste…

Epoki klasyczne to te, które w jakimś stopniu wzorują się na osiągnięciach antyku – wykorzystują gatunki, symbole, wzorce. Choć przez kolejne wieki pewne formy, elementy do nich dochodzą (i w pewien sposób „poszerzają” zasób pojęć wchodzących w skład klasycyzmu), to baza, podstawa pozostaje niezmienna. Gdybym miała sformułować jedno zdanie podsumowujące epokę antyku, to byłby to tytuł wpisu: Poznaj i zapamiętaj określone zasady gry. Właśnie one pozwalają rozeznać się, co dzieje się dalej.

No dobrze, ale antyk był omawiany (prawdopodobnie) zaraz po przyjściu do liceum. Rok, dwa, a czasem i trzy lata temu. Jak to sobie sensownie przypomnieć? Jeśli chodzi o materiały do nauki – w poniższym Wakelecie zebrałam wszystko, co pozwoli Wam zebrać sobie najważniejsze informacje.

Jaki serial połączyłam z antykiem? Myślę, że większość osób, która obejrzała serial Bridgertonowie zgodzi się, że przedstawioną w produkcji społecznością Londynu rządziły określone zasady, których złamanie wiązało się z towarzyską banicją. Oznaczało to nie tylko wykluczenie, ale czasem zaprzepaszczenie szansy na wymarzone szczęście.

A cóż nim było? Serial nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Dla głównej bohaterki – Daphne – jest zamążpójście oraz urodzenie dzieci. Dla Eloise – zrealizowanie marzeń o pisaniu. Są przedstawione również matki zapatrzone w rodzinę, mężczyźni szukający wolności… Możliwych wyborów nie brakuje.

Koncepcja wychowania i życia przedstawiona w serialu bazuje na przekonaniu, że trzeba trzymać się pewnych zasad, by być pozytywnie postrzeganym przez socjetę – śmietankę towarzyską Londynu. Pierwszy sezon pokazuje konsekwencje tego stanu rzeczy i to, w jaki sposób reguły potrafią uczynić szczęśliwym, choć często są bardziej utrapieniem i zbędnym balastem.

Łącząc w takim razie serial kostiumowy o całkiem współczesnym przekazie oraz omawianą epokę, należy zauważyć to, że dobrze pojmowany klasycyzm, choć opiera się na określonych zasadach i normach, nie powinien zniewalać, a wręcz przeciwnie – inspirować. I myślę, że patrząc na naszą kulturę możemy śmiało powiedzieć, że choć uczniowie nie przepadają za antykiem, to z pewnością ma się on całkiem dobrze 😉

Poniżej znajdziesz zadanie, które pomoże Ci utrwalić wiadomości dotyczące antyku, a także garść utworów nawiązujących do tego okresu.

WYBRANE TEKSTY KULTURY NAWIĄZUJĄCE DO ANTYKU I MITOLOGII

Film Herkules z 2014 r.
Ekranizacja powieści Ricka Riordana Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
Thor i nawiązanie do mitologii skandynawskiej – tutaj tego nie mogło zabraknąć 🙂
Przedstawienie Orfeusz i Eurydyka wystawione w Operze Wrocławskiej.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *